Ana Menü

Covid-19 salgın sürecinde 65 yaş üstüne destek

15.08.2021 - 15:38 Yayınlanma Tarihi
A- A+
Abone Ol Google News
Abone Ol Google News

Covid 19 salgını sürecinde 65 yaş üstü kimsesiz ve bakıma muhtaç yaşlılara sosyal ekonomik ve psikolojik destek projesinin açılış ve tanıtım toplantısı düzenledi.

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, Malatya  yetiştirme yurtlarından ayrılanlar yardımlaşma ve dayanışma YADER Başkan yardımcısı  yardımcısı Fırat Yıldız, Yetimler Kervanı Yardımlaşma ve dayanışma dernek Başkanı İhsan Çolak, İl sivil toplumla ilişkiler müdürü Haluk Teber ve Şef İhsan Ercan gönüllüler ve yaşlılar katıldı.

 

Yetimler kervanı toplantı salonunda düzenlenen programa konuşan Yetimler Kervanı Yardımlaşma ve dayanışma dernek Başkanı İhsan Çolak,  Covid 19 salgını sürecinde 65 yaş üstü yaşlılarımızla sosyal ekonomik ve psikolojik destek projesinin açılış ve tanıtım toplantısı 3 ay önce yapılacaktı, Salgın nedeniyle program yapmadık dedi.

projeye destek verenlere teşekkür ediyorum “

 Korona virüs salgını nedeniyle 65 yaş üstü yaşlılarımıza sosyal ekonomik ve psikolojik ile  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, destek verdiği projeyi basın mensuplarımıza duyuracaktır, COVİD 19 salgın nedeniyle insanlarımızın, sağlığını düşünerek toplantı düzenlemek istemedik. Bu gün Dernek binamızda tanıtım toplantımızı yapıyoruz diyen. Başkan Çolak proje kapsamında 40 tane 65 yaş üstü olmak üzere şu anda 20 tane 65 yaş üstü yaşlılarımız şuan tanıtım toplantımıza katıldılar kendilerine teşekkür ediyorum. Yaşlılarımızın evlerine yine ailelerimizden olan kızlarımız evde bakım ve temizliklerini yapıyorlar.  Aile ortamında olduğu gibi kızlarımız 65 yaş üstü yaşlılarımızın evine giderek proje kapsamında evlerinde temizlik, psikolojik destek veriyorlar sabah kahvaltılarını hazırlıyorlar kendileriyle sohbet ediyorlar. Akşam saatine kadar yaşlılarımızla sohbet ederek neşeli bir zaman geçirmesini sağlıyorlar, çocuk ve evlat özlemini gideriyorlar buradan genç kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Proje kapsamında psikolog kardeşimiz ailelerimize destek veriyor. 65 yaş üstü yaşlılarımızla sohbet ederek destek veriyor,

“COVİD 19 salgını nedeniyle 65 yaş üstü yaşlılarımızın konuşmaya ihtiyacı var”

İçişleri Bakanlığımızın proje kapsamında yetimler kervanı yardımlaşma ve dayanışma derneğine ayırdığı, 150 bin TL ödenek var. Ayrılan 150 Bin TL, 140 TL ise İçişleri Bakanlığımızın çalıştırdığı iki tane personele ödenen para. Bu da 8 ay 5 gün sürecek bir projeye 32 Bin lirası yaşlılarımıza temizlik ve gıda yardımı, oraya ödenen para. Bizim kullandığımız 132 Bin lirasını kullandık.  30 Bin liraya biz daha dokunmak Ailelerimiz ziyaret etmeye gittiğimiz zaman 100 TL gıda paketi götürüyoruz bizde dernek olarak katkıda bulunuyoruz ifadelerini kullan Yetimler Kervanı Dernek Başkanı İhsan Çolak   projeyi başlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ya ve Malatya dernekler müdürümüze  teşekkür ediyorum. Türkiye genelinde buna benzer projeler inşallah daha çok yayılır. 65 yaş üstü yaşlılarımızın konuşmaya dertleşmeye ihtiyacım var ayda bir defada olsa  gidip yaşlılarımızla sohbet edelim proje destek veren ve emekleri geçenlere teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

 

 İl sivil toplumla ilişkiler müdürü Haluk Teber    başkanı ise Malatya yetimler kervanı yardımlaşma ve dayanışma derneği İçişleri Bakanlığı ve sivil toplum ilişkiler  genel müdürlüğü tarafından desteklenen, COVİD 19 salgın sürecinde  65 yaş ve üstü  yaşlılarımıza sosyal ve ekonomik ve psikolojik destek verilmesi isimli projenin başarılı olmasını diliyorum.

 

“aşımızı olalım”

  Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener    Covid 19 salgını sürecinde 65 yaş üstü kimsesiz ve bakıma muhtaç  yaşlılara sosyal ekonomik ve psikolojik destek projesinin açılış ve tanıtım toplantısı gerçekleştiriliyor hazır sizlerde burada görmüşken. Özellikle sağlık yönünden bahsetmek istiyorum  proje kapsamında COVİD 19 pandemiden dolayı , sizlerin evlerinizde mahsur kaldığınız dönem içerisinde  ilgili uzman arkadaşlarımız  sizleri evlerinizde yalnız bırakmamak için  düşünülen ve bu günde projenin tanıtımı yapılıyor. COVİD 19 ‘da en önemli tedavi şu anda aşı  virüs önlemek için özellikle 65 yaş ve üstü  vatandaşlarımızı ve sizlerin mutlaka aşı olması lazım. COVİD 19 salgına yakalandıktan sonra  büyük bir kısmı gitmiş oluyor. Bazı medya ve vatandaşlarımız aşının yan etkisi var diyenlere lütfen itibar etmeyin dedi.

 

 "yaşlı ve bakıma muhtaç yaşlılarımıza destek olan proje" 

Malatya yetiştirme yurtlarından yardımlaşma  YADER başkan yardımcısı  Fırat Yıldız 2012 yılından beri yetimler kervanı yardımlaşma ve dayanışma derneğiyle  çok yakın diyaloglarımız var , derneğin faaliyetlerini çok yakından biliyoruz projeden dolayı teşekkür ediyorum şeklinde konuştu 

 

  

 "Allah devletimizin razı olsun"  

 

65 yaş üstü kimsesiz ve bakıma muhtaç olan yaşlılar ise Bizlere her zaman destek verenlerden Allah razı olsun kızlarımız eve gelerek temizlik yapıyorlar, bizimle sohbet edip sabah kahvaltını hazırlıyorlar yetimler kervanı başkanı İhsan Çolak ve kızlarımızdan Allah razı olsun  dediler. 

Yorumlar (0)
Yazarlar
Çok Okunan Haberler
Malatya Merkez nöbetçi eczaneleri

2015 © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Haber Melita | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.